توصیه هایی برای تقویت زبان آموزی بچه ها در دوران کرونا

به گزارش صبح مهریز، عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با اشاره به وقفه آموزشی ناشی از تعطیلات کرونایی و همچنین ایام تابستان، توصیه هایی برای تقویت زبان آموزی در دوره ابتدایی به ویژه در مناطق دوزبانه ارائه و اظهار کرد: باید میزان دسترسی به فضای یاددهی - یادگیری را بالا ببریم. فعال کردن فضای آموزشی در محیط خانه با استفاده از یاری والدین و دیگر اعضای خانواده می تواند به تقویت مهارت های خواندن، نوشتن و حساب کردن یاری کند.

توصیه هایی برای تقویت زبان آموزی بچه ها در دوران کرونا

به گزارش خبرنگاران، دکتر احمد رمضانی در تبادل نظر با ایسنا در این باره توضیحات بیشتری ارائه کرد و گفت: وزارت آموزش و پرورش باید آموزش زبان را به طرق مختلف پیگیری کند و این امکان را هم داشته باشد که بتواند بسته های آموزشی حمایتی را در اختیار خانواده ها و والدین بگذارد.

وی اضافه کرد: مدارس باید بسته های حمایتی آماده نمایند و از والدین یاری بیشتری بگیرند تا بتوانند گام های لازم را در قالب برنامه های مداخلهای متناسب بردارند و بخشی از این مداخلات را به وسیله والدین اجرا و پایش نمایند.

رمضانی با اشاره به اینکه در آموزش حضوری، برای آموزش الفبا و سوادآموزی، معلم امکان استفاده از همکلاسی ها را برای تصحیح خطای دانش آموز و از سوی دیگر تشویق یادگیری را داشت گفت: اکنون این امکان را نداریم و به نظر می رسد والدین باید این نقش حمایتی را ایفا نمایند و معلم توصیه های کلی را به وسیله شبکه شاد در دسترس قرار بدهد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش ادامه داد: آموزش و پرورش امکانات و ظرفیت های خوبی در بخش های مختلف دارد که باید آنها را تجمیع نموده و به تناسب از آنها استفاده کند؛ به عنوان مثال دفتر تکنولوژی آموزشی سازمان پژوهش و شبکه ملی رشد اطلاعات، ویدئو و محتوای آموزشی بسیار خوبی در اختیار دارند که می توان از آنها برای آموزش بهتر زبان فارسی به بچه ها استفاده کرد.

وی تاکید نمود که باید میزان دسترسی به فضای یاددهی - یادگیری را بالا ببریم. فعال کردن فضای آموزشی در محیط خانه با استفاده از یاری والدین و دیگر اعضای خانواده می تواند به تقویت مهارت های خواندن، نوشتن و حساب کردن یاری کند.

رمضانی با بیان اینکه باید هم افزایی درون داده های زبانی را چه در مناطق دو زبانه و چه فارسی زبان افزایش دهیم گفت: آموزش زبان باید فهم پذیر باشد. یکی از راه های تقویت زبان آموزی به ویژه در ایام تابستان، داستان خوانی است. ضروری است درباره کتابخانه هایی که مجازی ارائه خمات می دهند به خانواده ها اطلاع رسانی گردد و کتب مناسب سن کودک را هم معرفی نمایند؛ مثلا برای هر فصل 30 کتاب داستان خوب را معرفی نمایند تا خانواده بتوانند مهارتهای زبانی کودک را از این طریق تقویت نمایند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه باید راستا یادگیری زبان برای معلم و والدین تعیین تر باشد؛ راستاهای حمایتی هم همینطور که کار بسیار سختی است اظهار کرد: باید چندین سال روی این موارد کار کنیم که یک نیمرخ سوادآموزی برای دانش آموزان تهیه کنیم. باید تعیین گردد که الگوی رشد زبان آموزی و سوادآموزی چیست و اگر بخواهیم بچه ها مسلط بشوند چه فازهایی را طی کنیم؟ باید این الگوها دقیق و نظام مند طراحی شوند و بتوانیم از آن در برنامه ریزی درسی استفاده کنیم.

رمضانی ادامه داد: این حرکت نباید سلیقه ای باشد. اکنون معاونت ابتدایی در زمینه مهارتهای خواندن و نوشتن مسئله و دغدغه دارد و برنامه تحولی شان را بر این موضوع متمرکز نموده اند. باید یاری بیشتری از بخش های دیگر بگیرند که برنامه رشد کند و پربارتر گردد.

وی در ادامه ترجمه ای از یادداشت استفان کراشن، استاد ممتاز دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و پژوهشگر حوزه فراگیری زبان پیرامون زبان آموزی در دوران کرونا در اختیار ایسنا قرار داد.

کراشن معتقد است توقف آموزش های سنتی همزمان با همه گیری کووید 19، ارمغان های نهفته ای برای آموزش و پرورش دارد. در این یادداشت او به والدین و معلمان توصیه می نماید تا بتوانند از فرصت آموزش از راه دور برای آموزش زبان بیشتر استفاده نمایند.

1. آموزش سنتی کمتر، چیز خوبی است

وقتی شیوه آموزش سنتی و حضوری کم رنگ می گردد و جای خود را به آموزش های مجازی می دهد، ممکن است بسیاری از خانواده ها و معلمان دچار استرس بشوند. این نکته کاملاً قابل درک است. کراشن معتقد است که فراگیری زبان محصول مطالعه صرف و یا خواندن و نوشتن نیست. تنها یک راه برای فراگیری زبان وجود دارد و آن هم فهمیدن و درک کردن است.

یعنی ما هنگامی پیروز به فراگیری یا یادگیری زبان جدیدی می شویم که آنچه را که می شنویم یا می خوانیم درک کنیم و بفهمیم. کراشن به این اطلاعات قابل درک درونداد فهم پذیر می گوید. در حقیقت صحبت کردن و نوشتن (فراوری زبان) محصول دریافت درونداد زبانی مناسب است.

در آموزش سنتی زبان بر تسلط بر قواعد زبانی به وسیله تمرین آنها هنگام صحبت کردن تأکید می شد. این تکالیف تا جایی تکرار می شدند تا به صورت اتوماتیک و غیرآگاهانه فرد بتواند قواعد دستوری را هنگام صحبت کردن به صورت درست به کار ببرد. در آموزش های مجازی تمرکز از چنین تمرین هایی برداشته می گردد و دانش آموزان خوشبختانه می توانند شیوه های اثربخش دیگری نیز را نیز هنگام فراگیری زبان تجربه نمایند.

درونداد فهم پذیر چیست؟

نظریه درونداد فهم پذیر توسط کراشن مطرح شده است. وی معتقد است در آموزش زبان باید درونداد فهم پذیر به زبان آموزان ارائه گردد. به این معنی که داده های زبانی باید برای شنودگان- زبان آموزان قابل درک باشد یعنی بدون اینکه حتی لازم باشد همه واژه ها و قواعد زبانی را کاملاً درک نمایند، زبان آموزان احساس نمایند معنایی را از گفت وگو درک نموده اند. درونداد مناسب لازمه فراگیری زبان است، به این دلیل که ناخودآگاه فرد از درک زبان را هدف می گیرد و تقویت می نماید. هنگامی می توانیم زبان جدیدی را فرا بگیریم که آنچه که می شنویم یا آنچه که می خوانیم را بفهمیم.

2. آموزش از راه دور می تواند به تقویت فراگیری زبان منجر گردد

می دانیم که آموزش از راه دور و برخط ممکن است دانش آموزان را در خانه منزوی کند و از تعامل با هم محروم کند، اما نباید اجازه بدهیم این نکته بر فرایند زبان آموزی تأثیر منفی بگذارد. برای فراگیری زبان احتیاجی به حجم زیادی از تعاملات و مراودات نداریم. تنها چیزی که احتیاج داریم درونداد است.

در ادامه به شیوه هایی اشاره می کنیم که به واسطه آن معلمان و والدین می توانند درونداد مناسب زبانی را در زمان همه گیری کووید 19 ارائه نمایند:

- داستان تعریف کنید

پژوهش ها نشان داده اند که وقتی دانش آموزان زبان آموزی را با گوش دادن به داستان های معلم تجربه می نمایند، کیفیت یادگیری آنها تقویت می گردد. گوش دادن راستاهایی را برای خواندن باز می نماید. در حقیقت، خواندن کلید دروندادهای زبانی برای فراگیری زبان است.

- به دانش آموزان اجازه بدهید بخوانند و لذت ببرند

گاهی اوقات دانش آموزان دوست دارند خودشان متن ها را انتخاب نمایند؛ متن هایی که صرفاً می خواهند بخوانند تا لذت ببرند. خواندن متن های منتخب برای لذت بردن منبع بسیاری از واژه ها، قواعد دستوری و نکات املایی و توانایی نوشتن به سبکی قابل قبول است. پژوهش ها نشان داده اند که هر چه افراد بیشتر مطالعه می نمایند، مطالب بیشتری در خصوص علوم، ادبیات، تاریخ و امور کاربردی می دانند.

چگونه معلم می تواند دانش آموزان را به خواندن برای لذت بردن تشویق کند؟ کافی است به آنها یاری کنید تا با در نظر دریافت علاقه و متناسب با سطح سختی متنی را برای خواندن انتخاب نمایند.

3.دانش آموزان اجازه دارند اشتباه نمایند

می دانیم که دوزبانگی مزایای شناختی زیادی دارد. دانش آموزان در فضای خانه و دور از محیط کلاس درس باید بتوانند زبانی که می آموزند را تمرین نمایند. خواندن ابزار بسیار مهمی است. دانش آموزان باید به متن های آسان نظیر کتاب های فکاهی و کتاب های پایه و مقدماتی دسترسی داشته باشند. خیلی نگران توانش زبانی دانش آموزان نباشید. اشتباه لازمه یادگیری است. در راستا رشد زبان، دانش آموزان باید اشتباه نمایند.

4. دانش آموزان را تشویق کنید تا کتاب داستان بخوانند

وقتی به فراگیری زبان می رسیم کتاب های داستان معجزه می نماید. داستان بهترین درونداد است. کتاب های داستان به ویژه داستان های علمی گستره واژگانی بالایی دارند و می توانند دانش آموزان را در زمینه های دیگری نظیر تاریخ، علوم، جغرافیا و ... تربیت نمایند و رشد دهند. علاوه بر این داستان نسبت به سایر متون علمی لذت بخش تر هم هست.

در حقیقت، معلم باید بتواند برای دانش آموزانی که اهداف ویژه از یادگیری زبان دارند داستان های خوب معرفی بکند.

5. از متن های خودآموزِ زبان آموزی استفاده نکنید

اگر می خواهید به دوزبانگی کودکتان یاری کنید، از کتاب های خودآموز استفاده نکنید. در مطالعه ای در لس آنجلس، کتاب های یک کتابخانه عمومی را در حوزه آموزش زبان فارسی (به غیرفارسی زبانان) مورد آنالیز قرار دادند. آنها می خواستند بفهمند کدام کتاب ها و چند از صفحه از آنها خوانده شده بودند. آنالیز کراشن و اشتری نشان داد که به طور میانگین 4/5 درصد از مجموع صفحات کتاب های مورد آنالیز خوانده شده بود. نتایج نشان می دهد که شیوه سنتی آموزش زبان که بر دستور و واژه تأکید می کرد دیگر مطلوب نیست.

6. ببینید آیا کتابخانه ها به صورت برخط خدمات ارائه می نمایند

بسته شدن کتابخانه در همه گیری کووید 19 برای بعضی خانواده های کم درآمد ممکن است خیلی خوشایند نباشد. با این حال، اگر امکان استفاده از کتابخانه به صورت مجازی فراهم باشد، محاسنی هم دارد. زبان آموزان می توانند زنجیره کتابخوانی خود را با انتخاب کتاب های مورد علاقه شان برای خواندن به زبان در حال یادگیری ادامه دهند. حتی از خانواده ها هم می توانند در انتخاب کتاب یاری بگیرند. البته برای خانواده هایی که دسترسی به اینترنت و خدمات دیجیتالی ندارند، کماکان این نوع محرومیت ادامه خواهد داشت.

7. پژوهشگران حوزه زبان آموزی باید دسترسی به پژوهش های خود را آزاد نمایند

اگرچه کووید 19 ویرانی های زیادی به بار آورده است، اما برای آموزش زبان این تهدید را باید به یک فرصت تبدیل کرد. بسیاری از پژوهشگران به یافته های علمی همکاران خود دسترسی ندارند. از سویی دیگر، پژوهشگران حوزه آموزش و پرورش ممکن است انگیزه بیشتری برای این کار داشته باشند چرا که لازمه از انزوا درآمدن آثارشان خوانده شدن آنها است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1133

به "توصیه هایی برای تقویت زبان آموزی بچه ها در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه هایی برای تقویت زبان آموزی بچه ها در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید