تروئیکای اروپایی: ایران بدون تاخیر به تعهدات برجامی خود بازگردد

به گزارش صبح مهریز، دولت های سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس در بیانیه ای درباره اعلام آمادگی ایران برای فراوری فلز اورانیوم ابراز نگرانی کردند و خواهان بازگشت تهران به تعهدات برجامی شدند.

تروئیکای اروپایی: ایران بدون تاخیر به تعهدات برجامی خود بازگردد

با ما سفر کنید و با قیمت روز تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دولت های سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس در بیانیه ای درباره اعلام آمادگی ایران برای فراوری فلز اورانیوم ابراز نگرانی کردند.

تروئیکای اروپایی در این بیانیه اعلام کردند: ما دولت های فرانسه، آلمان و انگلیس عمیقاً از اعلامیه ایران مبنی بر آماده شدن برای فراوری فلز اورانیوم نگران هستیم.

آن ها در ادامه مدعی شدند: ایران هیچ استفاده غیرنظامی موثقی از اورانیوم فلزی ندارد. فراوری اورانیوم فلزی دلالت های نظامی بالقوه ای دارد. تحت برجام ایران متعهد شد که به مدت 15 سال به فراوری اورانیوم فلزی یا انجام تحقیق و توسعه درباره فلزشناسی اورانیوم دست نزند.

سه کشور اروپایی عضو برجام در ادامه، بدون یادآوری کوتاهی های خود در پایبندی به تعهدات برجامی، اضافه نمودند: ما شدیداً از ایران می خواهیم که این فعالیت را متوقف کند و اگر در حفظ برجام جدی است، بدون تاخیر به تعهدات خود ذیل برجام بازگردد.

پیشتر خبرگزاری رویترز با ادعای دستیابی به گزارش محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی، نوشت که این سازمان شروع فعالیت تحقیق و توسعه ایران برای فراوری اورانیوم فلزی به عنوان سوخت راکتور تحقیقاتی تهران را تایید نموده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، آژانس اتمی در بیانیه ای گفت: رافائل گروسی مدیر کل آژانس اتمی امروز به کشور های عضو آژانس درباره تحولات اخیر مربوط به برنامه های ایران برای انجام فعالیت های تحقیق و توسعه روی فراوری اورانیوم فلزی به عنوان بخشی از هدف اعلامی جهت طراحی نوع پیشرفته سوخت برای راکتور تحقیقاتی تهران، اطلاع رسانی کرد.

به نوشته رویترز، آژانس همچنین اضافه نمود: ایران گفته که هیچ محدودیتی برای فعالیت های تحقیق و توسعه خود ندارد و تغییرات و نصب تجهیزات مربوطه برای فعالیت های تحقیق و توسعه ای مذکور هم اکنون شروع شده است.

شامگاه چهارشنبه بود که کاظم غریب آبادی نماینده ایران در آژانس از شروع فعالیت تحقیق و توسعه طراحی سوخت جدید راکتور تهران اطلاع داد و گفت: تمامی این مراحل به اطلاع آژانس رسیده و می رسد و بازرسان نیز سه روز قبل، از کارخانه فراوری صفحه سوخت بازدید کردند.

غریب آبادی با اشاره به اینکه مدیرکل آژانس امروز با انتشار گزارشی، موضوع را به اطلاع کشور های عضو رساند، گفت: این فعالیت در سه مرحله انجام می گردد و در مرحله اول آن، اورانیوم فلزی با استفاده از اورانیوم طبیعی فراوری می گردد.

رافائل گروسی مدیر کل آژانس اتمی روز دوشنبه با بیان اینکه ایران با سرعت زیادی در حال حرکت به سمت غنی سازی 20 درصدی است، پیش بینی کرد ماهانه حدود 10 کیلوگرم اورانیوم با غنای 20 درصد در تاسیسات فردو فراوری گردد.

در تاریخ 15 دی ماه امسال و پس از آنکه قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران از سوی مجلس تصویب و به دولت ابلاغ و رئیس جمهور نیز دستور اجرای قانون مزبور را صادر کرد، سازمان انرژی اتمی در راستای اجرای این قانون فراوری اورانیوم با غنای 20 درصد را شروع کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1441

به "تروئیکای اروپایی: ایران بدون تاخیر به تعهدات برجامی خود بازگردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تروئیکای اروپایی: ایران بدون تاخیر به تعهدات برجامی خود بازگردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید