بهره برداری از 1310هکتار اراضی پایاب سد سهند تا تابستان سال98

به گزارش صبح مهریز، عصر امروز پنج شنبه دومین جلسه کمیته راهبردی پایاب سد سهند با حضور امینی نماینده مردم هشترود، غفار زاده مدیرعامل آب منطقه ای استان و به ریاست امینیان فرماندار هشترود برگزار گردید.

بهره برداری از 1310هکتار اراضی پایاب سد سهند تا تابستان سال98

امین امینیان با اشاره به برگزاری جلسه اقتصاد مقاومتی که در حضور استاندار و سایر مسئولان استانی در شهرستان هشترود برگزارشده بود گفت: در آن جلسه در حضور استاندار مقرر شد جهت تکمیل و عملیاتی نمودن پروژه پایاب سد سهند همچون سد آیدوغموش از مشارکت سازمان جهاد کشاورزی، اداره آب منطقه ای استان و بهره برداران استفاده گردد و طی جلساتی که به منظور آنالیز مسائل پایاب سد سهند با حضور مسئولان مربوطه داشته ایم نحوه مشارکت میزان مشارکت و نحوه اجرای پروژه با اولویت فاز یک، و سایر فازها مورد دقت و ارزیابی قرارگرفته تا بتوانیم به یکی از اهداف اصلی سد که توسعه کشاورزی منطقه، افزایش فراوری و اشتغال است برسیم.

برای اجرایی شدن پروژه پایاب سد سهند نباید منتظر منابع دولتی باشیم

امینیان بابیان اینکه جهت اجرایی شدن پروژه پایاب سد سهند نباید منتظر منابع دولتی باشیم، اضافه کرد: ما به دنبال برگزاری جلساتی با اهالی منطقه و مشارکت آن ها هستیم، این مشارکت نوعی سرمایه گذاری قبل از انجام پروژه است و یک مشارکت بلاعوض نیست.

وی گفت: کشاورز درواقع با مشارکت، جهت سریع تر به انجام رسیدن طرح حق آبه خود را پیش از انجام پروژه پرداخت می نماید و بعد از تکمیل پروژه میزان پرداختی از حق آبه کسر می گردد.

امینیان اضافه کرد: سال جاری در بهره برداری از 471 هکتار از اراضی به عین مشاهده کردیم که درآمد حاصل از زمین ها در طول یک سال بسیار بیش از میزان هزینه مشارکت کشاورزان در سال قبل بود و اگر مشارکت خود بهره برداران باشد 1310 هکتار از اراضی پایاب سد سهند تا تابستان سال 98به بهره برداری می رسد.

وی سپس گفت: ولی اگر مشارکت اهالی صورت نگیرد پروژه به صورت لاک پشتی پیش خواهد رفت و حتی ممکن است به دلیل کاهش آب و مسائلی ازاین دست روند اجرایی شدن و تکمیل فازها کندتر از گذشته هم باشد. او ابراز امیدواری کرد که مردم شهرستان مسئولانه درروند اجرایی شدن عملیات سد سهند مشارکت داشته باشند.

واحد عمرانی یک شبکه سد سهند 2872 هکتار اراضی را شامل می گردد

غفار زاده مدیرعامل آب منطقه ای استان هم در این جلسه با اشاره به اینکه واحد عمرانی یک شبکه سد سهند 2872 هکتار اراضی را شامل می گردد گفت: 1562 هکتار به اتمام رسیده و مورد بهره برداری قرارگرفته است. برای 310هکتار برنامه ریزی لازم انجام شده و آماده بهره برداری برای کشت بهاری است.

وی اضافه کرد: برآورد قیمت امروزی برای اتمام 1000 هکتار از راضی باقی مانده شامل 9 میلیارد تومان برای تکمیل ایستگاه های پمپاژ و احداث یک ایستگاه پمپاژ، 16.5 میلیارد برای تکمیل و 2میلیارد برای تأمین برق که درمجموع مبلغی بالغ بر 27.5 میلیارد تومان است.

گفتنی است بر اساس تفاهم نامه ای که در این جلسه صورت گرفت مقرر شد 9 میلیارد تومان سازمان جهاد کشاورزی، 10 میلیارد سهم مشارکت های مردمی و 8.5 میلیارد سهم دولت جهت تکمیل فاز یک پروژه پایاب سد سهند باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 131

به "بهره برداری از 1310هکتار اراضی پایاب سد سهند تا تابستان سال98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره برداری از 1310هکتار اراضی پایاب سد سهند تا تابستان سال98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید