بفرمایید عروسی به صرف کرونا !

به گزارش صبح مهریز، دنیا در عصر کرونا گویی به قدیم الایام دوربرگردان داشته، روزهایی که عروسی ها در حیاط خانه ها و کاملا خانوادگی برگزار می شد و از عروسی ها و پذیرایی های امروزی هم خبری نبود، اما در عصر کرونا همین عروسی های به ظاهر ساده همچون بمبی هر آن ممکن است، منفجر شود.

بفرمایید عروسی به صرف کرونا !

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، صدای ساز و دهلی که از خانه همسایه به گوش می رسید حسابی ذهنم را به خود مشغول کرد، این که در زمانی که هرروز چند نفر از هموطنان ما و خبرنگارانان ما بر اثر این ویروس خطرناک جان خود را از دست می دهند این سرخوشی و بی خیالی نسبت به اوضاع از کجا سرچشمه می گیرد؟

تا قبل از کرونا جنگ، جنگ تالارهای باشکوه و پذیرایی های آنچنانی بود اما حالا یک عروسی کوچک و خودمانی در حیاط یا باغ یکی از بستگان برای تحقق آرزوهای جوانان هم کفایت می کند.

چه عروسی هایی که قرار بود در شکوه آنچنانی برگزار شود اما کرونا با آمدن ناگهانی اش همه آن آرزوها و برنامه ریزی ها و نقشه ها را یک شبه نقش بر آب کرد.

چه آرزوهایی که بر باد رفت و چه عروسی هایی که در انتظار فرونشست تب کرونا به تعویق افتاد، اما حال با گذشت چند ماه همچنان با قدرت در بین مردم می تازد و گویی حالاحالاها هم قصد رفتن ندارد.

این روزها خبرهایی از گوشه و اطراف شهر هم به گوش می رسد که گویا پای عروسی ها به کارواش ها، پارکینگ ها و باغ ها هم باز شده و خبر از بی خیالی های زیادی نسبت به کرونا و عروسی های چراغ خاموشی به صرف کرونا دارد.

هرچند دیگر از جنگ و جدال خانواده ها بر سر هزینه های چند صد میلیونی عروسی های مجلل و پذیرایی های آنچنانی خبری نیست اما همین شیوه های به ظاهر ساده عروسی ها در عصر کرونا در واقع همچون پاشنه آشیلی برای کرونا است.

در جدال بین رویا با کرونا

پریسا دختری که با هزاران امید و آرزو ازدواج کرده و اکنون کرونا پایشان را بند کرده، گفت: ماه ها در تکاپوی مهیا کردن یک عروسی بودیم همه کارها اجرا شده بود اما کرونا با آمدنش همه برنامه هایمان را به هم ریخت.

او افزود: تمامی برنامه ها را کنسل کردیم تا شاید بتوانیم چند ماه دیگر اوضاع که آرام شد و به خیال خود زمانی که کرونا تمام شد عروسی را برگزار کنیم اما اکنون چندماه از حضور کرونا می گذرد و وضع هرروز بدتر از روز قبل می شود.

وی ادامه داد: یکی از بزرگترین آرزوهای یک دختر مراسم ازدواجی است که قرار است برای سالیان سال برایمان به یادگار بماند اما با این اوضاعی که وجود دارد تحقق چنین رویایی محال به نظر می رسد.

پریسا افزود: من و همسرم خواستار آن هستیم که کاملا بی سروصدا و بدون هیچ گونه مراسمی زندگی خود را شروع کنیم زیرا نمی خواهیم با خودخواهی خود جان عزیزانمان را به خطر بیندازیم اما پدرم گوشش به این حرف ها بدهکار نیست و همچنان برخواسته خود برای برگزاری عروسی مصمم است.

سارا دختری که گفت فرصت این را داشتیم که قبل از آمدن کرونا عروسی بگیریم اما به امید آمدن فصل بهار و برگزاری جشن در این فصل زیبا عروسی خود را به تعویق انداختیم؛ اما کرونا با آمدنش واقعا غافلگیرمان کرد زیرا به تنها چیزی که فکر نمی کردیم آمدن چنین ویروسی بود.

او ادامه داد: بالاخره اتفاقی بود که پیش آمده بود، زیاد صبر نکردیم و همان اوایل شیوع کرونا خانواده ها تصمیم دریافتد که بدون هیچ مراسمی ما را راهی خانه بخت کنند.

پذیرایی به صرف کرونا

سودابه که چند شب پیش در خانه خود برای تنها برادرش عروسی گرفته بود وقتی از او پرسیدیم که دریافت عروسی آن هم با این تعداد زیاد مهمان آیا ضروری بود، افزود: آرزوی هر خواهری دیدن عروسی برادرش است آن هم اگر یک برادر باشد.

او افزود: هرچند که ریسک خطرناکی بود و همه از بستگان و عزیزانمان بودند اما شادی که اکنون در قلبم احساس می کنم ارزش ریسک کردن را داشت و خدا بزرگ است و امیدوارم که هیچ اتفاقی برای مهمان هایمان پیش نیاید.

پروانه گفت: چند ماهی است که به دلیل کرونا عروسی مان مدام به تعویق می افتد، البته اگر ترس از موارد بهداشتی نبود تا به امروز عروسی را برگزار کرده بودیم.

وی افزود: از چند ماه پیش همه کارها اجرا شده حتی خانه اجاره کرده ایم و وسایل زندگیمان هم فراهم است، حتی در خواب هم نمی دیدم که آمدن یک ویروس این گونه رویاهایم را بر باد بدهد.

پروانه افزود: به هیچ وجه نمی توانم از خواسته قلبی ام برای عروسی چشم پوشی کنم حتی اگر چندسال هم طول بکشد باز هم صبر خواهم کرد تا یک عروسی آنچنانی برگزارکنم جدا از این ها حتی اگر خودم هم بخواهم پدرم به ازدواج بدون عروسی رضایت نخواهد داد.

فرید، دامادی که اگر کرونا نیامده بود اکنون سرخانه و زندگیش بود نیز گفت: روزهای بدی است هر روز خبری از مرگ اطرافیانمان بر اثر کرونا به گوشمان می رسد اما بازهم افرادی هستند که گوششان به این حرف ها بدهکار نیست.

او افزود: اگر کرونا نبود قطعا با برگزاری عروسی مسئله ای نداشتیم اما این هم یک اتفاق ناخودآگاه بود و در چنین اتفاقی هم نقشی نداشتیم، متاسفانه خانواده پدر همسرم این طرز فکر مرا نوعی زیرکی و سوءاستفاده از شرایط تلقی کرده اند و در این شرایط بحرانی خواستار جشن عروسی هستند.

وی بیان نمود که این جنگ و جدال بین ما به حدی طول کشیده که حتی نزدیک بود زندگی مان منتفی شود و خداروشکر با وساطت آشنایان حل شد و منتظر یک روز بهتریم که از راه برسد و قائله این سردرگمی هم ختم بخیر شود.

یکی از آرایشگران سطح شهر سنندج هم گفت: در یک ماه اخیر تقریبا هرروز پذیرای چند نوعروس بوده که ظاهرا به گفته خود عروس ها هم مراسمی هرچند کوچک را در خانه یا یک باغ برگزار کرده اند و به ازدواج در سکوت رضایت نداده اند.

شناسایی 255 بیمار جدید مبتلا به کرونا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان از شناسایی 255 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در 24 ساعت گذشته(2 تیر) در استان خبر داد و گفت: در حال حاضر 583 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند.

فرزین رضاعی اظهارکرد: آمار بستری شدگان در کردستان به تفکیک بیمارستان های استان به این ترتیب است که در بیمارستان توحید سنندج 188 نفر، بعثت سنندج 59 نفر، کوثر سنندج 150 نفر، امام خمینی سقز 53 نفر، بوعلی مریوان 29 نفر، فجر مریوان 18 نفر، شهیدبهشتی قروه 20 نفر، امام حسین بیجار 14 نفر، بیمارستان سینای کامیاران 10 نفر، بیمارستان امام خمینی (ره) در دیواندره 16 نفر، شهید چمران در سروآباد 2 نفر، شهدای دهگلان 4 نفر و در بیمارستان رازی بانه 20 نفر بستری هستند.

وی شرح داد: اکنون 82 بیمار مبتلا به کرونا در کردستان در بخش ویژه (آی سی یو) بستری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان آمار فوت شدگان بر اثر بیماری کرونا در کردستان از ابتدا تا به امروز را 253 نفر بیان کرد و گفت: از این تعداد 53 نفر در سقز، 83 نفر در سنندج، 22 نفر در قروه، 21 نفر در بانه، در مریوان 16 نفر، 19 نفر در بیجار، 23 نفر در کامیاران، 11 نفر در دیواندره و پنج نفر در دهگلان جان باختند که همه موارد به صورت بهداشتی و با رعایت دستورالعمل های مرتبط دفن شده اند.

رضاعی خطاب به شهفرایندان اظهار کرد: همچنان فرایند فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، شست وشوی مرتب دست ها با آب و صابون، اجرای اصول بهداشتی و قرنطینگی را تا قطع زنجیره این ویروس مهلک رعایت کنید در غیر این صورت افزایش تعداد زیاد مبتلایان و مرگ بر اثر کرونا در استان را شاهد خواهیم بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1105

به "بفرمایید عروسی به صرف کرونا !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بفرمایید عروسی به صرف کرونا !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید