بررسی ارتباط سندروم التهابی بچه ها با کرونا

به گزارش صبح مهریز، خبرنگاران: بررسی های تازه توسط متخصصان علوم پزشکی در آمریکا ابعاد تازه و مستندی را از علل و علائم و گستره شیوع سندرم التهابی چندسیستمی در میان بچه ها، نوجوانان و جوانان و نیز رابطه آن با همه گیری ویروس کرونا ارائه کرد.

بررسی ارتباط سندروم التهابی بچه ها با کرونا

به گزارش خبرنگاران ، نتایج دو مطالعه آمریکایی که روز دوشنبه در مجله پزشکی نیو انگلند(New England) منتشر شده، توضیحی مستندتری نسبت به علائم بیماری مرموز ناشی از کرونا ارائه داده که تا به امروز حداقل هزار کودک را در سراسر جهان دچار سندرم التهابی چند سیستمی(MIS-C) کرده است.

این دو مطالعه مبتنی بر بررسی شرایط 300 کودک و جوان زیر 21 سال است که بین ماه های مارس و مه در آمریکا به بیماری کووید-19 مبتلا شده بودند. هشدار اولیه نسبت به شیوع این سندرم در میان بچه ها، اواخر آوریل از سوی بریتانیا صادر شد. سپس فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و ایالات متحده مواردی از بچه ها با این علائم را گزارش کرده اند که تست ویروس کرونا در آن ها مثبت بود یا پادتن ویروس کرونا در بدن آن ها وجود داشت یعنی این بچه ها از قبل در معرض ویروس قرار گرفته بودند.

سپس مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا(CDC) از ماه مه مطالعه و بررسی جدی خود را در مورد علل و عوامل بروز این سندرم التهابی در بچه ها و رابطه آن با ویروس کرونا آغاز کرد. همزمان، مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری ها از افزایش شمار مبتلایان به سندرم التهابی به 230 مورد خبر داد که منجر به فوت دو کودک در فرانسه و بریتانیا شده بود.

نتایج بررسی های تازه نشان می دهد که سندرم التهابی چند سیستمی در بچه ها به طور متوسط 25 روز پس از شیوع ویروس کرونا ظاهر می شود. اما در مورد نمونه نیویورک، علائم ابتلا به این سندرم یک ماه پس از اوج گیری شیوع ویروس کرونا در این شهر، در میان بچه ها بروز کرده است.

البته بررسی های تازه در آمریکا نشان می دهد که سندرم التهابی چند سیستمی، بیماری شایعی در میان بچه ها و نوجوانان محسوب نمی شود و تا کنون از هر 100 هزار کودک و نوجوان در معرض ویروس کرونا تنها دو مورد دچار این سندرم شده اند. همچنین شیوع آن در میان بچه ها سیاه پوست، اسپانیایی یا هندی تبار نسبت به بچه ها سفید پوست کمی بیشتر بوده است.

بر خلاف نام این سندرم، شایع ترین علامت آن بروز مشکل تنفسی نبوده بلکه بیش از 80 درصد از بچه هاِ درگیر آن از مسائل دستگاه گوارش (درد شکم، حالت تهوع یا استفراغ و اسهال) رنج می بردند و بیشتر آنها برای چهار یا پنج روز دچار تب شدید می شوند. بیش از چهار یا پنج روز اغلب تب داشتند. همچنین 80 درصد آنها با مسائل سیستم قلبی و عروقی روبرو بودند که در 8 تا 9 درصد موارد به منجر به آنوریسم یا برآمدگی آئورت و دیگر سُرخرگ های حیاتی قلب و مغز منجر شده است.

این بررسی ها حاکیست که بیشتر بچه ها دچار این سندرم هیچ گونه علائم بیماری پیش زمینه ای نداشته و کاملا سالم بوده اند ولی پس از نمودار شدن علائم سندرم التهابی نزدیک به 80 درصد آنها نیاز به بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه را پیدا کرده و 20 درصد آنها به استفاده از دستگاه های ایجاد شوک تنفسی از طریق پمپاژ اکسیژن نیاز پیدا کرده و 2 درصد آنها نیز جان خود را از دست داده اند.

بنابر گزارش یورونیوز، پیش از این بررسی ها بیشتر پزشکان تصور می کردند که این سندرم التهابی همان بیماری کاوازاکی است که عمدتا در نوزادان و بچه ها بسیار خردسال بروز می کند و موجب ایجاد التهاب رگ های خونی و مسائل قلبی می شود. اما نتایج این دو بررسی روشن کرد که با وجود برخی شباهت ها میان علائم این دو بیماری ولی سندرم التهابی چند سیستمی نه تنها علائم خطرناک بیشتری دارد، بلکه می تواند نوجوانان و جوانان تا 21 سال را نیز مبتلا کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1112

به "بررسی ارتباط سندروم التهابی بچه ها با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی ارتباط سندروم التهابی بچه ها با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید