افزایش موارد ابتلای خانوادگی کرونا و شمار بیماران بدحال در تهران

به گزارش صبح مهریز، معاون درمان ستاد کرونا استان تهران با بیان اینکه دید و بازدید نوروزی عامل موثری در افزایش ابتلای خانوادگی به کرونا بوده است، گفت: از طرفی بروز موج چهارم کرونا وابسته به حجم سفرهای اجرا شده است. همچنان نگران هستیم اما اگر با شرایط خوبی از هفته سوم و چهارم فروردین گذر کنیم شرایط مساعدتر خواهد شد.

افزایش موارد ابتلای خانوادگی کرونا و شمار بیماران بدحال در تهران

به گزارش خبرنگاران، دکتر نادر توکلی در مصاحبه با ایسنا با اشاره به افزایش بار مراجعه بیماران مبتلا به کرونا به بیمارستان ها در هفته اول فرودین ماه، گفت: در هفته دوم اوضاع اندکی آرام تر بود اما اکنون نسبت به هفته سوم فروردین ماه نگران هستیم زیرا برگشت مسافران نوروزی را هم داریم. این شرایط در حالی است که میزان تعداد مراجعه بیماران سرپایی به بیمارستان های استان تهران افزایش یافته است. همچنین میزان مرگ و میرها در هفته اول فروردین ماه نیز نسبت به هفته دوم و سوم اسفند افزایشی شد که بخشی از علت آن را می توان در شلوغی ها و افزایش تردد در نیمه دوم اسفند جست.

وی با تاکید بر اینکه بیمارانی که درحال حاضر به بیمارستان های تهران مراجعه می نمایند بدحال تر هستند، اظهار کرد: فاصله زمانی ابتلا و بدحال تر شدن بیماران کاهش یافته است و ضروری است اگر تست افراد مثبت شد و علائم گسترده ای از بیماری را داشتند به مراکز درمانی مراجعه نمایند تا خدمات لازم بر اساس مرحله بیماری توسط پزشک به آنها ارائه گردد.

معاون درمان ستاد کرونا استان تهران با بیان اینکه به نظر می رسد سوش غالب ویروس کرونا در کشور تغییر نموده باشد، توضیح داد: البته مطالعه کاملی نداریم اما به نظر می رسد بیماران بدحال تر شده اند و درگیری در اطفال نیز افزایش یافته است البته خوشبختانه مرگ و میر در بچه ها به همان نسبت افزایش نیافته است؛ در شرایط فعلی بچه ها معمولا علائم گوارشی بیشتری را تجربه می نمایند و اسهال مقاوم به درمان و تب های بالا در اطفال غالب است.

به گفته معاون درمان ستاد کرونا استان تهران، هنوز مطالعه ثابت شده مبنی بر ورود انواع دیگر ویروس جهش یافته کرونا به کشور نداریم.

توکلی بروز موج چهارم کرونا را وابسته به حجم سفرهای انجام شده دانست و ادامه داد: نگرانی های ما به قوت خود باقی است اما اگر با شرایط خوبی از هفته سوم و چهارم فروردین گذر کنیم شرایط مساعدتر خواهد شد یعنی به مرحله ای می رسیم که نگرانی ها کاهش می یابد زیرا به موازات شرایط موجود واکسیناسیون هم گسترش می یابد و می توان به ایمنی جمعی امیدوارتر بود.

وی با اشاره به اینکه فعلا نگرانی برای تجهیزات بیمارستانی وجود ندارد، اضافه نمود: بیشتر نگران پر شدن ظرفیت تخت های بخش های ویژه هستیم. از هفته آینده بیمارستان ها زیر بار بیماران الکتیو و غیر کووید هم خواهند رفت و همین موضوع باعث نگرانی ما است.

معاون درمان ستاد کرونا استان تهران با اشاره به تاثیر دید و بازدیدهای نوروزی، گفت: الان در دو هفته اخیر تقریبا بیشتر بستری های ما در بیمارستان به شکل خانوادگی بوده است که این شرایط شرایط را برای افراد سالمند خانواده و افراد دارای بیماری زمینه ای پرخطر می نماید.

وی با بیان اینکه در مجموع محدودیت های تردد شبانه در تهران تاثیرات خوبی داشته است، تاکید نمود: گرچه این موضوع در اسفندماه به درستی رعایت نشد اما این فرهنگسازی صورت گرفت که مردم پس از ساعت 9 شب کمتر به تردد غیر ضروری بپردازند تا از احتمال انتقال کرونا به سایرین کاسته گردد. با توجه به شرایط بیماری در استان پس از تعطیلات نوروز ممکن است در ستاد استانی به این سمت برویم که برای اداره ها و رفت و آمد درون شهری پیشنهادات ویژه ای مطرح کنیم که هنوز در دست آنالیز است.

توکلی با اشاره به نزدیکی به ماه مبارک رمضان، اعلام کرد: قاعدتا مراسمی به اشکال رسمی و عظیم برگزار نمی گردد و ما هم پیش بینی می کنیم سال جاری هم مانند سال قبل باهمکاری و همراهی مردم ماه رمضان آرامی را سپری کنیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1577

به "افزایش موارد ابتلای خانوادگی کرونا و شمار بیماران بدحال در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش موارد ابتلای خانوادگی کرونا و شمار بیماران بدحال در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید