شناسه : 33431041
معاون میراث فرهنگی استان یزد:


ریاحی مقدم گفت: خیلی ها این تصور برایشان ایجاد شده بود که یونسکو سالانه مبلغی را پرداخت می کند اما یونسكو پس از ثبت یک اثر در فهرست میراث جهانی اعتبار مالی ویژه ای به طور مستمر و سالیانه برای آن در نظر نخواهد گرفت.

به گزارش صبح مهریز؛ ساشا ریاحی مقدم معاون میراث فرهنگی استان یزد در مصاحبه با خبرنگار یزدرسا، با اشاره به اینکه یونسکو اعتبار مالی به آثار ثبت جهانی اختصاص نمی دهد گفت: خیلی ها این تصور برایشان ایجاد شده بود که یونسکو سالانه مبلغی را پرداخت می کند.

وی ادامه داد: یونسكو پس از ثبت یک اثر در فهرست میراث جهانی اعتبار مالی ویژه ای به طور مستمر و سالیانه برای آن در نظر نخواهد گرفت و براساس قانون الحاق ایران به کنوانسیون حمایت میراث فرهنگی و طبیعی جهان، وظیفه تامین مالی حفاظت، صیانت و پاسداری از ارزش های منحصر به فرد و برجسته آثار جهانی بر عهده خود کشورهای عضو می باشد. 

ریاحی مقدم اذعان داشت: البته این سازمان آموزشی و فرهنگی در زمینه های خدمات مشاوره‌ای و كارشناسی به وسیله متخصصان و مشاوران، اعطای بورسیه و كمك‌های تحصیلی، انتشارات، تدوین و گردآوری و ثبت اسناد و مدارك و برگزاری كنفرانس‌ها، جلسات، سمینار‌ها و دوره‌های آموزشی از طریق مشارکت در صورت لازم کمک خواهد کرد. همچنین در صورتی که موجودیت و اصالت یک اثر به دلیل عوامل انسانی مانند جنگ و عوامل غیر قابل پیش بینی طبیعی مانند سیل، زلزله و غیره در معرض خطر و تهدید به نابودی قرار بگیرد، این سازمان و کشورهای عضو به صورت داوطلبانه به یاری اثر مورد نظر خواهند پرداخت. میراث جهانی شهر تاریخی یزد از سال آینده از ردیف اعتبار پایگاه های میراث جهانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اعتبار مالی دریافت خواهد کرد.

این مقام مسئول عنوان کرد: باید در نظر داشت قطعاً قرارگیری شهر تاریخی یزد در فهرست میراث جهانی باعث رشد ورود گردشگران داخلی و خارجی به استان خواهد شد و این موضوع بی شک سرمایه گذاری مناسب و رونق اقتصادی جامعه محلی و ساکنین بافت را ایجاد خواهد کرد.

وی برگزاری کنفرانس، آموزش، تبلیغات و مشاوره را از دیگر مزایای ثبت جهانی یزد عنوان و تصریح کرد:  می توانیم در بحث گردشگری و مرمت بناهای تاریخی از  خدمات مشاوره ای این سازمان هم بهره مند شویم. 

ریاحی مقدم تاکید کرد: سایت میراث جهانی گردشگری یونسکو منبع مهمی برای انتخاب مقاصد گردشگری است،  به لحاظ گردشگری کسانی که می خواهند مقاصد گردشگری را انتخاب کنند به این سایت رجوع می کنند و معرفی یزد در این سایت باعث رشد گردشگری چه به لحاظ خارجی و چه به لحاظ داخلی می شود.

این مقام مسئول تاکید کرد: این خود رونق گردشگری و اقتصاد مارا به دبنال داردو با سرمایه گذاری نیز قطعاً جامعه محلی ذینفع می شوند، این یکی از خیرات و برکات است. برای مثال در نه ماهه نخست امسال شاهد رشد 34 درصدی گردشگری خارجی بوده ایم.

وی ادامه داد: همچنین می بینیم حفاظت و مرمت توسط ساکنین 100 درصد افزایش پیدا کرده است و امروز خیلی از خود ساکنین با مرمت خانه های بعضا مخروبه و متروکه بافت آماده استفاده از آن در جهت ارائه خدمت به گردشگران هستند.

معاون میراث فرهنگی استان یزد در پاسخ به سوالی در مورد محدودیت هایی که با ثبت بافت تاریخی در فهرست آثار یونسکو ایجاد می شود گفت: ثبت در یونسکو ضوابطی دارد اما این ضوابط را خود کشورها تنظیم کرده و به یونسکو ارائه می دهند و در صورت موافقت با آن از سوی یونسکو این ضوابط اجرایی می شود. ضوابطی که ما برای حفاظت تاریخی یزد ارائه داده ایم تقریباً بیش از 90 درصد منطبق با ضوابط ثبت ملی بود. تنها تفاوت در ساخت و ساز در بافت سنتی است که تاکید شده ساخت و سازها با استفاده از تکنیک های سنتی و مصالح سنتی در اولویت قرار گیرد.

انتهای پیام/ج


آخرین عناوین آخرین عناوین