شناسه : 33432020
توقف مونتاژبرخی خودروهای فرانسوی


اگرچه قراردادهای خودرویی با فرانسه پس از برجام با سروصدای زیاد امضا شد اما اکنون مونتاژ خودروهای تازه‌ وارد فرانسوی متوقف و آمار تولید آنها از گزارش وزارت صنعت حذف شده است.

به گزارش صبح مهریز به نقل از صراط: دو سال قبل بعد از برجام بود که قرارداد همکاری مشترک ایران و فرانسه برای مونتاژ خودروهای جدید امضا شد و بر مبنای آن، ایران خودرو و شرکت ایکاپ، خودروهای جدید فرانسوی را پیش فروش کردند؛ اما در مهرماه امسال تنها ۴ دستگاه از این خودرو در فهرست تولید ایران خودرو قرار گرفته بود و اکنون هم آمار منتشر شده درباره تولید بهمن ماه از سوی وزارت صنعت نشان می دهد که تولید پژو ۲۰۰۸ از آمار تولید خودروسازان حذف شده است.

برخی معتقدند تهدیدات ترامپ عاملی برای عقب نشینی دوباره و عهدشکنی خودروسازان فرانسوی در قراردادهایشان با ایران بوده و بر این باورند که میزان تولید و پیگیری اجرای مفاد قرارداد خودروسازان فرانسوی با شرکای ایرانی به کندی پیش می رود. به هرحال اما، آمار عملکردی شرکت مشترک ایران خودرو و پژو فرانسه و میزان تولید آن، در شک و شبهه های بسیاری وجود دارد و هنوز هیچ آمار رسمی برای میزان تولیدات آن منتشر نشده است.

بررسی آمار تولید خودرو طی ۱۰ ماهه امسال نشان می‌دهد در این مدت یک میلیون و ۲۵۳ هزار و ۲۳۱ دستگاه انواع خودرو در کشور به تولید رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۵.۲ درصدی را نشان می‌دهد. در این مدت تولید سواری به یک میلیون و ۱۷۴ هزار و ۸۹۸ دستگاه رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۶.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

مهر نوشت آمار تولید خودرو در دی امسال نیز نشان می‌دهد در این ماه ۱۵۱ هزار و ۱۷۹ دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شده که نسبت به دی ۹۵، رشد ۹.۵ درصدی را تجربه کرده است. در این ماه تولید سواری با رشد ۹.۲ درصدی به ۱۴۱ هزار و ۷۲۰ دستگاه رسیده است.

انتهای پیام/ج


آخرین عناوین آخرین عناوین